||||||||
|||||||
             
               
  5. februar 2012   Lidt om medlemsskab i BMW MC Klub Danmark    
               
  Foto: Nyheder  

Vi bruger lige lidt spalteplads til at fortælle lidt om medlemsskabet i klubben.

Gruppe 1-medlem
Udgangspunktet er, at alle, der ejer en BMW MC, kan optages som gruppe 1-medlem.

Undtagelsen er, hvis et medlem tidligere er ekskluderet på grund af kontingent restance. Så kan nyt medlemsskab først opnås, når gælden til kubben er indfriet.

Gruppe 2-medlem
Ægtefælle/samlever til et gruppe 1-medlem, kan optages som gruppe 2-medlem. Gruppe 2-medlemmer har samme rettigheder og pligter i klubben, som gruppe 1-medlemmer, herunder også stemmeret på klubbens generalforsamling.

Prisen for et gruppe 2-medlemsskab er 60% af prisen for et gruppe 1-medlemsskab. Forskellen på et gruppe 1-medlemsskab og et gruppe 2-medlemsskab er alene, at gruppe 2-medlemmet ikke modtager Klub Information - klubbens medlemsblad. Der sendes et eksemplar til husstanden.

Indmeldelse som gruppe 2-medlem
Indmeldelse som gruppe 2-medlem kan ske ved at det ordinære gruppe 1-medlem overfører 150 kr. (som p.t. er prisen for et gruppe 2-medlemsskab) til klubbens bankkonto 1551 0004212665, og samtidig oplyser ægtefælles/samlevers navn samt sit medlemsnummer.

Hvis du vil vide mere om medlemsskab, kontakt kasseren

Tilbage